Powrót do tajemniczego ogrodu

Tajemniczy ogród Frances Hodgson Burnett to jedna z tych książek, do których z chęcią wraca się nawet po wielu latach. Powieść wydana po raz pierwszy w 1910 roku od ponad wieku łączy kolejne pokolenia. Nietrudno zetknąć się z nią przynajmniej kilka razy w ciągu życia. Czyta się ją samemu będąc dzieckiem, potem jako rodzic, babcia lub dziadek wspólnie oddaje się lekturze z kolejnymi pokoleniami. Historia nakreślona przez Frances Hodgson Burnett zainspirowała także ludzi kina i teatru, w konsekwencji zostając jedną z częściej odgrywanych na całym świecie. Tajemniczy ogród jest uwielbiany przez ludzi w różnym wieku, o odmiennym pochodzeniu czy doświadczeniach. Jest to bowiem uniwersalna opowieść o potędze przyjaźni, skrywanym latami żalu i zwycięstwie optymizmu nad pesymizmem. A wszystko okraszone odrobiną tajemnicy.

 

Za co czytelnicy uwielbiają Tajemniczy ogród?

Trudno wyobrazić sobie dobrą historię, która od razu odkrywałaby wszystkie karty. Tajemnice są potrzebne, aby czytelnik chciał podążać za bohaterami. Mary Lennox sama nie ma co prawda zbyt wiele do ukrycia, jest w końcu dzieckiem, do tego sierotą skazaną na łaskę prawie obcego wuja. Po przybyciu do jego okazałej willi bohaterka mierzy się jednak z tajemnicami innych. Już sam dom skrywa ich nie mało, do tego dochodzi jeszcze tytułowy Tajemniczy ogród. Symbol straty i chęci zapomnienia o bólu. Dzieci to niewątpliwie postacie pierwszoplanowe w historii nakreślonej przez Frances Hodgson Burnett. Ich z pozoru niewinne zabawy i naturalna ciekawość zmieniają jednak życie dorosłych. Pozwalają w nieco inny sposób spojrzeć na swoje wybory. Wśród największych zalet tej książki należy wskazać, że jest to opowieść o:

– wielkiej przyjaźni, o której marzy większość ludzi,

– przetrwaniu straty i dzielnym podążaniu dalej przez kolejne dni,

– mierzeniu się ze swoimi problemami.

Przede wszystkim jednak Tajemniczy ogród to symbol nadziei. Z początku zaniedbany i niemal zapomniany szybko zyskuje przysłowiowe życie. Jest dowodem, że zawsze może być lepiej. Trzeba się jednak postarać.

 

Książka dla dzieci i dorosłych

Tajemniczy ogród to opowieść skierowana do młodych czytelników. Zadziwiające jest jednak to, jak często do lektury z dzieciństwa wraca się w dorosłym życiu, a nawet na emeryturze. Dzieje się tak zapewne przez wzgląd na uniwersalne przesłanie tej historii. Ludzie od zawsze ponosili straty i uczyli się z nimi żyć na nowo. A dzieci symbolizują nadzieję, udowadniają, że wszystko jest jeszcze możliwe. Nie bez znaczenia w tej opowieści jest też mur okalający nie tylko ogród, ale też serce jego właściciela. Na szczęście przyroda odradza się regularnie, zatem człowiek też może tego dokonać.

 

 

Pszczółka Maja – ulubienica młodych czytelników

Pszczółka Maja to jedna z najbardziej znanych serii opowiadań dla dzieci. Nieustannie zachwyca kolejne pokolenia młodych czytelników, a ich rodzicom pozwala przypomnieć sobie czasy dzieciństwa. Opowiadania ze świata sympatycznej Mai zyskały już w Polsce status kultowych. Na ich podstawie powstała jedna z najchętniej oglądanych bajek, a sama pszczółka stała się ulubienicą niemal wszystkich dzieci. Pszczółka Maja to uniwersalna opowieść o najważniejszych wartościach, z ciekawą fabułą, która przypadnie do gustu zarówno najmłodszym, jak i starszym czytelnikom.

Charyzmatyczni i barwni bohaterowie

Historie, które przedstawia seria, rozgrywają się w niezwykle interesującym i tajemniczym dla dzieci świecie owadów. Główną bohaterką serii jest Maja, dzielna, ciekawska, choć czasami zbyt ruchliwa, a nawet niegrzeczna pszczółka. Przeżywa wiele przygód, poznaje świat zwierząt i roślin, nawiązuje przyjaźnie i rozwiązuje różne problemy. W przygodach towarzyszą jej przyjaciel, który również jest pszczołą, Gucio, konik polny Filip, a także wiele innych stworzeń: pajęczyca Tekla, mysz Aleksander, mucha Bzyk, żuk Teodor i wielu innych. Wszystkie zwierzęta posiadają cechy ludzkie, odczuwają emocje, przeżywają przyjaźnie i mają podobne do ludzi problemy. Każdy z bohaterów jest jaskrawy i charyzmatyczny, co zdaje się być jedną z największych zalet serii.

Ciekawe przygody, ale także poznawanie świata przyrody

Świat zwierząt w opowieściach o Mai bardzo przypomina świat dzieci. Sposób przedstawiania konkretnych wydarzeń jest przystępny dla młodego czytelnika, co sprawia, że dzieci są zainteresowane kolejnymi przygodami bohaterów. Zwierzęta odczuwają znane dzieciom emocje, zmagają się z podobnymi problemami, dużo się bawią, popełniają błędy, a potem je naprawiają. Wiele z przygód, które opisywane są w serii ma na celu także przekazanie wiedzy przyrodniczej i uwrażliwienie dzieci na przyrodę. Podczas czytania poznają one różne gatunki owadów, dowiadują się wiele o ich sposobie funkcjonowania, a także mają szansę zrozumieć, że owady to żywe stworzenia, których nie należy krzywdzić, a raczej starać się im pomagać. Opowieści ze świata Pszczółki Mai są więc połączeniem ciekawych historii dla dzieci z epizodami, które uczą czytelników ważnych wartości i poszerzają ich wiedzę przyrodniczą.

Pszczółka Maja to jedna z najbardziej kultowych i lubianych postaci w literaturze dziecięcej. Jej świat pokochali czytelnicy na całym świecie i mimo upływu czasu wciąż są one chętnie czytane przez kolejne pokolenia. Ich zaletą jest nie tylko wartka, interesująca fabuła, ale także to, że przybliża ona dzieciom świat przyrody oraz pomaga w zrozumieniu praw, które rządzą światem zwierzęcym, uczy ważnych wartości i uwrażliwia na otaczający świat.

 

 

Dlaczego warto czytać dziecku?

Jedna z lepszych rzeczy

Okazuje się, że czytanie dzieciom bajek na dobranoc czy też w ciągu dnia to jedna z najlepszych rzeczy, które jesteśmy w stanie zrobić dla ich rozwoju. Chociaż żyjemy w czasach, w których nas zdominowały elektroniczne media, to książka tradycyjna wciąż działa pobudzająco na naszą wyobraźnię. Powinniśmy jako rodzice wybierać tak książki, aby miały jakiegoś znaczącego bohatera. Przykładem takiej książki jest seria Strażak Sam. Dziecko, które czyta tą książkę przeżywa razem z Samem rozmaite przygody oraz podejmuje mniej czy też bardziej już słuszne decyzje. Do tego dochodzi przeżywanie różnego rodzaju emocji. Dziecko gdy słucha takiej historii, to się uczy postępowania właściwego w sytuacjach określonych, poznaje myśli i uczucia bohatera oraz jego punkt widzenia. Uczy się patrzeć na świat biorąc pod uwagę perspektywę innej osoby. Naprawdę seria Strażak Sam dla maluchów jest świetnym wyborem.

Rozbudowa słownictwa dziecka

Gdy wybieramy książkę dla naszego dziecka, to warto celować w tytuły, które są pisane poprawnym jak i także bogatym językiem. Musimy cały czas pamiętać o tym, aby sam poziom lektury dostosowany był do samego wieku maluszka. W tenże sposób zetknie się z nowymi terminami oraz wyrażeniami. Czytanie książek jest także bardzo pomocne na etapie nauki jeszcze mówienia. Celować jest najlepiej w książki skierowane dla najmłodszych odbiorców. Książka musi także posiadać zabawne ilustracje, aby słowa mogły być zobrazowane. Niestety książka tradycyjna ma obecnie bardzo poważnych konkurentów w postaci telewizji, a co najważniejsze internetu. To właśnie one pochłaniają obecnie najwięcej czasu dzieci jak i także młodzieży. Jeśli jednak dziecko od lat najwcześniejszych będzie do czytania przyzwyczajone, to lektura codzienna powinna mu wejść w nawyk. Ważna niezwykle w procesie tym jest sama rola rodziców. Jeśli rodzice przesiadują cały dzień przed komputerem czy też przed telewizorem, to dziecko nie ma niestety w takich przypadkach wzorców właściwych. Musimy swojemu dziecku dawać odpowiedni przykład. Bez niego będziemy mu naprawdę trudno. Czytajmy chociaż pół godziny dziennie, a naprawdę będziemy się lepiej czuli. Chodzi zarówno o nasze dzieci, ale także o nas samych. Zapamiętajmy sobie to raz na zawsze. Nie musimy od razu książek kupować, ponieważ niektóre naprawdę nie należą do tanich, ale w każdym mieście funkcjonują przecież biblioteki, z których możemy korzystać do woli, czyż nie prawda? Jak najbardziej tak. Wystarczy się do nich udać i rozkoszować się nową lekturą. Serię Strażak Sam w dziecięcych bibliotekach także znajdziemy.